REGULAMIN

Regulamin Rady Rodziców

Rada jest organem społecznym i samorządnym, współdziałającym z Dyrektorem ZSS 103, Radą Pedagogiczną, organem prowadzącym i nadzorującym Szkołę oraz innymi organizacjami i instytucjami, w realizacji ustawowych zadań Szkoły.

ROZDZIAŁ I
POSTANOWIENIA OGÓLNE

§ 1
Rada Rodziców Zespołu Szkół Specjalnych nr 103 w Poznaniu, zwana dalej Radą, działa na podstawie artykułów 53 i 54 Ustawy o systemie oświaty z 7 września 1991r. (Dz. U. nr 425, z późniejszymi zmianami) oraz Statutu ZSS 103.
§ 2
Rada stanowi reprezentację rodziców wszystkich uczniów.
§ 3
Rada jest organem społecznym i samorządnym, współdziałającym z Dyrektorem ZSS 103, Radą Pedagogiczną, organem prowadzącym i nadzorującym Szkołę oraz innymi organizacjami i instytucjami, w realizacji ustawowych zadań Szkoły.
§ 4
Podstawowe zasady działania Rady określa niniejszy Regulamin wprowadzony uchwałą Rady Rodziców Szkoły na walnym zebraniu w dniu …………………, przegłosowaną zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym.

ROZDZIAŁ II 
CELE I ZADANIA RADY

§ 5
1. Głównym celem Rady jest działanie na rzecz wychowawczej i opiekuńczej funkcji szkoły.
2. Do zadań Rady należy w szczególności:
- pobudzanie i organizowanie różnych form aktywności rodziców na rzecz wspomagania realizacji celów i zadań szkoły a w tym:
- zapewnianie rodzicom, we współdziałaniu z innymi organami szkoły
rzeczywistego wpływu na działalność szkoły przez:
- znajomość zadań i zamierzeń dydaktyczno–wychowawczych szkoły
- uzyskanie w każdym czasie rzetelnej informacji na temat swojego dziecka
i jego postępów lub trudności
- znajomość regulaminu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów
- uzyskiwania porad w sprawie wychowania i kształcenia swoich dzieci
- wyrażania i przekazywania opinii na temat pracy szkoły i jej organów
- gromadzenie funduszy niezbędnych do wspierania działalności szkoły, a także ustalanie zasad użytkowania tych funduszy,
- współudział w bieżącym i perspektywicznym programowaniu pracy szkoły,
- pomoc w doskonaleniu organizacji i warunków pracy,
- udział w realizacji programów nauczania, wychowania oraz zadań opiekuńczych szkoły,
- współpraca ze środowiskiem lokalnym,
- udzielanie pomocy innym organizacjom społecznym działającym w szkole,
- organizowanie działalności mającej na celu podnoszenie kultury pedagogicznej w rodzinie i środowisku lokalnym,
- podejmowanie działań na rzecz pozyskiwania dodatkowych środków finansowych dla szkoły, zwłaszcza na działalność wychowawczą i pozalekcyjną,
- tworzenie klimatu twórczej współpracy jak najliczniejszej grupy rodziców ze szkołą,
- opiniowanie wszelkich spraw i dokumentów, wskazanych w innych przepisach.

ROZDZIAŁ III 
ORGANIZACJA RADY I PODSTAWOWE ZASADY JEJ PRACY

§ 6
Radę tworzy reprezentacja rodziców uczniów wszystkich klas, po jednym przedstawicielu każdej klasy, wybierana w głosowaniu tajnym, na zebraniach klasowych w miesiącu wrześniu, zwykłą większością głosów obecnych na zebraniu.
§ 7
Rada na swym pierwszym w roku szkolnym posiedzeniu, przy braku kworum, proceduje po upływie ogłoszonej przez Przewodniczącego Posiedzenia przerwie. Rada, na swym pierwszym w roku szkolnym posiedzeniu, wybiera w głosowaniu tajnym lub jawnym, zwykłą większością głosów obecnych na zebraniu, co najmniej pięcioosobowe Prezydium Rady i trzyosobową Komisję Rewizyjną.
§ 8
Prezydium Rady na swym pierwszym w roku szkolnym posiedzeniu wybiera w sposób przez siebie ustalony (w głosowaniu jawnym lub tajnym), przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego, sekretarza i skarbnika.
§ 9
Rada spotyka się na zebraniach walnych organizowanych minimum 2 razy w roku szkolnym. W związku z faktem, iż Rada stanowi reprezentację rodziców wszystkich uczniów, obliguje się wybranych przedstawicieli Rad Oddziałowych (klas) do uczestnictwa w zwoływanych przez Prezydium Rady zebraniach, oraz przedstawiania wychowawcom klas, a przez to i pozostałym rodzicom dzieci, sprawozdań i decyzji zapadłych na Walnych Zebraniach Rady Rodziców.
§ 10
Do podstawowych zadań Prezydium Rady należy:
- realizacja bieżących zadań Rady,
- reprezentowanie Rady w okresach między zebraniami walnymi
- przygotowanie zebrań Rady.
§ 11
Kadencja Rady, Prezydium Rady, Komisji Rewizyjnej oraz Rad Klasowych trwa jeden rok szkolny.
§ 12
Podstawowe zadania Rad Klasowych to:
- realizacja zadań Rady na szczeblu klasowym,
- aktywizacja ogółu rodziców w działaniach na rzecz klas i szkoły,
- reprezentowanie rodziców uczniów poszczególnych klas w Radzie.
§ 13
Pierwsze w roku szkolnym zebranie Rady organizuje ustępujące Prezydium Rady.
§ 14
Zadaniem Komisji Rewizyjnej jest bieżąca i podsumowująca kadencję kontrola finansowych działań Rady.
§ 15
Komisja Rewizyjna na swym pierwszym w roku szkolnym posiedzeniu wybiera w sposób przez siebie ustalony, przewodniczącego i jego zastępcę.
§ 16
Porządek pierwszego w roku szkolnym walnym zebrania Rady musi uwzględnić:
- udzielenie absolutorium w głosowaniu jawnym, zwykła większością głosów obecnych na zebraniu, ustępującemu Prezydium Rady, po wysłuchaniu sprawozdań (merytorycznego i finansowego) ustępującego Prezydium, sprawozdania Komisji Rewizyjnej oraz ewentualnych wystąpień innych organów szkoły,
- wybór Prezydium Rady na nowy rok szkolny,
- ustalenie wysokości dobrowolnych składek rodziców na FUNDUSZ RADY RODZICÓW
- ustalenie ramowego preliminarza wydatków z FRR
§ 17
Rada wyraża swoje stanowisko w formie uchwał poddawanych pod głosowanie tajne gdy dotyczą one spraw personalnych (np. opinii o pracy nauczycieli w związku z uzyskiwaniem przez nich stopni awansu zawodowego, opinii o pracy dyrektora i innych osób na stanowiskach kierowniczych) i głosowanie jawne gdy dotyczą innych spraw. Uchwałę uznaje się za przyjętą jeśli zostaje przegłosowana zwykłą większością głosów obecnych na zebraniu.
§ 18
Jeżeli uchwała Rady jest sprzeczna z prawem lub ważnym interesem szkoły, Dyrektor Szkoły wnosi o zawieszenie jej wykonania i w terminie dwóch tygodni uzgadnia z Radą sposób postępowania w sprawie będącej przedmiotem uchwały.
§ 19
Członkowie Rad Klasowych, Prezydium Rady, jak i członkowie Komisji Rewizyjnej , mogą być odwołani ze swych funkcji przed upływem kadencji, jeśli gremia, które dokonały ich wyboru postanowią ich odwołać. Odwołanie dokonuje się przez podjęcie uchwały według procedury ustalonej w §17.
§ 20
Rada stosownie do potrzeb powołuje komisje problemowe i swoich przedstawicieli, których zadaniem jest zwiększenie skuteczności działania Rady w przedmiotowym problemie lub sprawie (np. podczas procedur konkursowych na stanowiska kierownicze w szkole).
§ 21
Zebrania Rady oraz posiedzenia Prezydium Rady mają charakter otwarty, mogą w nich uczestniczyć, bez prawa udziału w głosowaniu rodzice i przedstawiciele wszystkich organów szkoły.
§ 22
Prezydium Rady na swym pierwszym w kadencji posiedzeniu ustala podstawowe zasady pracy w tym:
- ramowy harmonogram posiedzeń,
- zasady komunikowania się w okresach pomiędzy posiedzeniami,
- zasady współdziałania z Radami Klasowymi i pozostałymi organami szkoły.

ROZDZIAŁ IV 
DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA RADY

§ 23
Rada gromadzi środki finansowe na fundusz zwany: FUNDUSZ RADY RODZICÓW
§ 24
FUNDUSZ RADY RODZICÓW powstaje z dobrowolnych składek rodziców i innych dochodów wygospodarowanych przez Radę zgodnie z obowiązującymi przepisami finansowymi.
§ 25
FUNDUSZEM RADY RODZICÓW zarządza Prezydium Rady zgodnie z jak najlepiej pojętym interesem szkoły, przy bezpośredniej współpracy z pozostałymi organami szkoły w szczególności Dyrekcją Szkoły.
§ 26
Środki finansowe FRR Rada gromadzi w banku na bieżącym rachunek oszczędnościowo –rozliczeniowym.
§ 27
Rada może pozostawić pod opieką skarbnika tak zwane pogotowie kasowe w wysokości ustalonej na pierwszym w kadencji posiedzeniu Prezydium Rady.
§ 28
Bezpośredni dostęp do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego mają upoważnieni przez Radę dwaj przedstawiciele Prezydium Rady w tym skarbnik.
§ 29
Środki gromadzone na FRR pochodzące z innych źródeł niż składki rodziców pozostają do dyspozycji Prezydium Rady.
§ 30
Środki z FRR wydatkowane są zgodnie z ramowym preliminarzem wydatków ustalanym na pierwszym w roku szkolnym walnym zebrania Rady. Preliminarz ten uwzględnić musi zasady podziału środków ze składek rodziców na część pozostającą do dyspozycji Rad Klasowych i część pozostającą do dyspozycji Prezydium Rady, określenie głównych celów wydatkowania środków będących w dyspozycji Prezydium Rady.
§ 31
Za miniony rok szkolny, na pierwszym w nowym roku szkolnym zebraniu Rady, skarbnik Prezydium Rady przygotowuje i przedstawia sprawozdanie finansowe.
§ 32
Rady Klasowe zobowiązane są do przedstawienia rodzicom swoich klas, na pierwszym w nowym roku szkolnym zebraniu, sprawozdania finansowego ze środków finansowych za rok szkolny miniony.

ROZDZIAŁ V
PODSTAWOWE PRAWA RADY

§ 33
Rada rodziców może występować do dyrektora i innych organów szkoły lub placówki, organu prowadzącego szkołę lub placówkę oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach szkoły lub placówki.
§ 34
Do kompetencji Rady Rodziców należy:
- uchwalanie w porozumieniu z radą pedagogiczną programu wychowawczego szkoły obejmującego wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym skierowane do uczniów, realizowanego przez nauczycieli,
- uchwalanie w porozumieniu z radą pedagogiczną programu profilaktyki dostosowanego do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb danego środowiska, obejmującego wszystkie treści i działania o charakterze profilaktycznym skierowane do uczniów, nauczycieli i rodziców;
- opiniowanie programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia lub wychowania szkoły lub placówki;
- opiniowanie projektu planu finansowego składanego przez dyrektora szkoły;
- uchwalanie własnego regulaminu.
§ 35 
Przedstawiciele Rady mogą brać udział, jako obserwatorzy z głosem doradczym, w posiedzeniach Rady Pedagogicznej na zaproszenie Dyrektora Szkoły, na życzenie co najmniej 1/3 członków Rady Pedagogicznej bądź na wniosek Prezydium Rady zaakceptowany przez Dyrektora lub co najmniej 1/3 członków Rady pedagogicznej.
§ 36 
Rada może z własnej inicjatywy występować do Rady Pedagogicznej z wnioskami o zbadanie i dokonanie oceny działalności Szkoły, nauczycieli i Dyrektora. Wnioski takie muszą być przekazywane na piśmie.
§ 37
Rada może współpracować z Radami Rodziców i Radami Szkół innych szkół.
§ 38 
Rada może wystąpić do Dyrektora z inicjatywą utworzenia Rady Szkoły.


ROZDZIAŁ VI 
POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§ 39 
Zmiany lub uzupełnienia w niniejszym Regulaminie mogą być wprowadzane na wniosek dowolnego organu szkoły po ich zatwierdzeniu zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym na walnym zebraniu Rady Rodziców.
§ 40
Rada Rodziców posiada i używa pieczęci podłużnej z adresem Zespołu Szkół Specjalnych nr 103 w Poznaniu.